Naš tim

Mirjana Đurišić - Komesarka


Komesarka Crne Gore na XIX Bijenalu arhitekture je Mirjana Đurišić, v.d. generalne direktorice Direktorata glavnog državnog arhitekte. "Posebno značajan potencijal ovogodišnje teme Bijenala je afirmacija potrebe da arhitektura u Crnoj Gori postane primjer odgovornog ponašanja koje prelazi okvire rutine na koju smo navikli i zakorači u interdisciplinarnu formu prakse koja se oslanja na specifičnosti lokalnog konteksta i univerzalne principe održivosti, inkluzivnosti i inovativnosti."

Miljana Zeković - Kustoskinja


Dr Miljana Zeković, redovni profesor na Departmanu za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, je kustoskinja crnogorskog predstavljanja na XIX Bijenalu arhitekture u Veneciji. Gostujući je profesor Univerziteta umjetnosti u Beogradu. Član je upravnog odbora udruženja BAZA - Platforma za prostorne prakse i Efemera kolektiv, Društva arhitekata Novog Sada kao i Inženjerske komore Srbije. Njeno akademsko i profesionalno iskustvo u oblasti arhitekture i urbanizma čine je ključnom osobom za oblikovanje nacionalne postavke Crne Gore na jednom od najprestižnijih svjetskih događaja.


Ivan Šuković - Izlagač


(1981, Podgorica) Doktorirao je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, odsjek Višemedijska umjetnost (2019). Magistrirao je na odsjeku Digitalne umjetnosti i novi mediji na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu, a diplomu osnovnih studija stekao je iz oblasti književnosti na Filozofskom fakultetu na Univerzitetu Crne Gore. Od 2011. do 2024. imao je više samostalnih izložbi, dok je sa grupnim izložbama osim u zemljama regiona svoj rad predstavio u Austriji, Njemačkoj, Španiji, Velikoj Britaniji, Italiji i Sloveniji. Predstavnik je Crne Gore na 59. Međunarodnoj izložbi umjetnosti Bijenala u Veneciji 2022. godine. Umjetnički direktor na projektu Art Meets Science u okviru kojeg je sarađivao sa crnogorskim Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, Institutom za molekularnu genetiku i genetički inženjering iz Beograda, Rudarsko geološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Muzejom nauke i tehnike. Kroz svoju umjetničku praksu analizira procese i smisao događaja iz prošlosti, kako su oni sačuvani u sjećanju i koje asocijacije podstiču. Arhivsku građu koristi kao izvor za identifikovanje mnogobrojnih i nekonzistentnih značenja sjećanja, služeći se segmentima koji od nepreciznih slika prošlosti čine logički smislenu cjelinu.

Dejan Todorović - Izlagač


(1990, Travnik) Mast. inž. arh. završio je Osnovne i Master studije Arhitekture na Univerzitetu u Beogradu – Arhitektonskom fakultetu na kome je zaposlen u zvanju asistenta na užoj naučnoj oblasti Arhitektonsko projektovanje. Doktorski je kandidat na programu umjetničkih Doktorskih studija Scenskog dizajna na Univerzitetu u Novom Sadu – Fakultetu Tehničkih nauka. Samostalno, i kao član različitih autorskih timova, bavi se arhitektonskim projektovanjem i istraživanjem kroz projektantski postupak i autor je nekoliko realizovanih i nagrađenih projekata iz oblasti arhitekture, scenografije i arhitektonske edukacije. Aktivno učestvuje na brojnim međunarodnim i nacionalnim izložbama, radionicama i konkursima iz domena arhitekture, umjetnosti i dizajna. Učesnik je dvomjesečnog programa razmjene Design in Residence ’15 na Univerzitetu u Malmeu – Fakultetu za umjetnost, kulturu i komunikaciju - K3, i internacionalne radionice Temporary u okviru KotorAPSS (Architecture Prison Summer School). Fokus umjetničkog i naučnog istraživanja pozicionira u graničnim oblastima arhitekture, scenskih, i vizuelnih umjetnosti, odnosno u poljima u kojima se njihovi stvaralački procesi preklapaju, kako među sobom – tako i sa drugim srodnim diskursima.

Emir Šehanović - Izlagač


(1981, Tuzla) Van regiona, radove je izlagao na solističkim i grupnim izložbama Jeune Création, Les Beaux-Arts se Paris (2018), AQB Project Space Budapest (2018), Ultrastudio Los Angeles (2018), Gallery Weekend Berlin (2015), Athens Video Art Festival (2013), između ostalih, a takođe je učestvovao na Liste Art Fair (2015), Parallel Vienna, ArtGeneve (2018), Vienna Contemporary, ArtGeneve (2019). Šehanović je nedavno odabran za jednog od 100 skulptora sutrašnjice, u publikaciji koju su objavili Thames and Hudson. U svojoj praksi predmetima daje novi život, ili ih dovodi do tačke u kojoj počinju da oponašaju život kao takav. Većina njegovih radova spaja u jednu cjelinu djelove različitih tijela, različitih tipova hibrida nas samih, i slika kojima se predstavljamo. Držeći se ideje da je tijelo u osnovi promjenljivo i da je tjelesni (materijalni) identitet pod uticajem zabluda naših senzacija, autor istražuje pitanje kako se tijelo uklapa, ili ne uspjeva da se uklopi u svoje estetsko okruženje.

Stručni saradnici i partneri


Dr Dušan Milivojević

Vukašin Janković

Dr Tatjana Ilić-Tomić

Dr Ivana Aleksić

Dr Jasmina Nikodinović-Runić

Kreativni tim


Tamara Marović

Maja Radonjić

Organizacioni tim


Jelena Božović Producentkinja

Aleksandar Jevtović Tehnički direktor

Branislav Dimitrijević Asistenti tehničke produkcije

Miloš Jevtović Asistenti tehničke produkcije

Boris Butorac Rasvjeta - tehnička realizacija

Jovan Marjanović Rasvjeta - tehnička realizacija

Miloš Hadžić Dizajn zvuka

Igor Milanović Vizuelni identitet

Ivan Salatić Reditelj

Milica Drakulić Kamera

Bojan Palikuća Zvuk

Vladimir Janković Zvuk

Jelena Maksimović Montaža

Ivan Zupanc Fotograf

Nikola Radonjić Digitalni marketing

Mirjana Delić Prevod/Lektura

Radmila Đurašinović Prevod/Lektura

Damir Tanasković Tehnički tim

Nemanja Radević Tehnički tim

Danijel Janković Tehnički tim